Global Education Conference 2024 v Cannes přinesla vyhlídky do budoucna

Do francouzského města Cannes se ve dnech 27. 2. – 29. 2. 2024 sjelo téměř 400 odborníků a zástupců antidopingových organizací z celého světa, aby diskutovali a předali si novinky a zkušenosti v antidopingovém vzdělávání. Hlavním cílem je celosvětově zlepšit úroveň vzdělávání sportovců a jejich doprovodného personálu.

Konferenci pořádala Světová antidopingová agentura (WADA) společně s Francouzskou antidopingovou agenturou (AFLD) a byla zahájena prezidentem WADA Witoldem Bańkou. Na konferenci dorazili zástupci z národních antidopingových organizací (NADO), regionálních antidopingových organizací (RADO), mezinárodních federací (IF), WADA, Rady Evropy a zástupci sportovců, kteří měli možnost se během své sportovní kariéry setkat s dopingem či s dopingovou kontrolou. Za Antidopingový výbor ČR se konference zúčastnily Aneta Kadeřábková a Karolína Koubová z oddělení vzdělávání.

Součástí programu byly přednášky a workshopy vedené odborníky, kteří se podělili o zkušenosti a osvědčené postupy, jak vytvářet antidopingové vzdělávací programy, jak se vcítit do sportovců, aby jim lépe porozuměli, jak znovuoživit vzdělávání založené na nastavených hodnotách. Dále předali zkušenosti ohledně monitorování a hodnocení vzdělávacích aktivit, jak je provádět či používat a předávali příklady postupů, jak celkově budovat systém založený na vzdělávání pro všechny(ze hřiště na pódium).

Účastníci měli možnost se aktivně zapojit do programu a vyzkoušet si případovou studii, kdy mezi diskutovanými tématy byl i hlas sportovců. Měli možnost si vyslechnout příběh daného sportovce, který se setkal s užíváním doplňků stravy. Účastníci také diskutovali o očekáváných změnách ve Světovém antidopingovém Kodexu a Mezinárodním standardu pro vzdělávání, které jsou chystány na rok 2027.

Antidopingové vzdělávání je považováno za nezbytnou součást života sportovců, aby se předcházel o neúmyslnému porušení antidopingových pravidel, které často vede k vážným důsledkům v kariéře sportovce. První kontakt sportovce s antidopingem by měl být právě prostřednictvím vzdělávání, nikoliv dopingové kontroly.

Kontaktujte nás

Antidopingový výbor ČR
Za Císařským mlýnem 1063
170 00 Praha 7
Kontaktní e-mail: info@antidoping.cz
Dotazy ohledně léků: leky@antidoping.cz
Děkujeme! Brzy se Vám ozveme!
Při odesílání formuláře se něco pokazilo. Zkuste to prosím znovu.